Standardy ochrony małoletnich w Sopockim Stowarzyszeniu Kulturystyki i Rekreacji
Sopockie Stowarzyszenie Kulturystyki i Rekreacji (dalej jako „Stowarzyszenie”), z siedzibą w Sopocie przy ul. Fiszera 6/3, działając w obszarze promowania sportu wśród dzieci i młodzieży oraz realizując cel wychowania poprzez sport, wprowadza niniejsze standardy ochrony małoletnich zgodnie z wymogami ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 560, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”.
§ 1.
Użyte w tym dokumencie określenia oznaczają:
1. Stowarzyszenie lub SSKIR – Sopockie Stowarzyszenie Kulturystyki i Rekreacji z siedzibą w Sopocie przy ul. Fiszera 6/3,
2. Beneficjent – członek zarządu, trener, wolontariusz, będący członkiem Stowarzyszenia.
4. Dziecko – osoba, która nie ukończyła 18 roku życia.
5. Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
6. Zgoda rodzica/opiekuna dziecka – zgoda co najmniej jednego z rodziców dziecka/opiekuna. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
7. Krzywdzenie dziecka – krzywdzenie dziecka to każde zachowanie względem dziecka, które stanowi wobec niego czyn zabroniony. Oprócz tego krzywdzeniem jest zaniedbanie (zamierzone lub niezamierzone), działanie lub zaniechanie a także każdy jego rezultat, skutkujący naruszeniem praw, swobody, dóbr osobistych dziecka i zakłóceniem jego rozwoju.
8. Koordynator – osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci – osoba wdrażającą standardy ochrony dzieci – wyznaczona przez Zarząd sprawująca nadzór nad prawidłowym stosowaniem standardów ochrony dziecka w podmiocie oraz ich aktualność.
§ 2.
Cel i zakres stosowania standardów
1. Standardy mają na celu:
zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego dzieci i młodzieży uczestniczących w działaniach Stowarzyszenia,
zapobieganie sytuacjom zagrażającym ich dobrostanowi, w tym nadużyciom o charakterze seksualnym,
spełnienie wymogów prawnych w zakresie ochrony małoletnich wynikających z ustawy.
2. Standardy obowiązują wszystkie osoby zaangażowane w działalność Stowarzyszenia, w tym zarząd, wolontariuszy, trenerów i osoby współpracujące („Beneficjenci”).
3. Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez Beneficjentów Stowarzyszenia jest działanie dla dobra małoletniego i w jego najlepszym interesie.
4. Każdy Beneficjent traktuje Dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby.
5. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie.
§ 3.
Weryfikacja członków Stowarzyszenia
1. Każda osoba podejmująca w Stowarzyszeniu działania polegające na treningu, prowadzeniu zajęć lub innym kontakcie z małoletnimi beneficjentami stowarzyszenia, przed podjęciem takich działań musi przedłożyć Koordynatorowi:
1) oświadczenie o niekaralności,
2) zaświadczenie o braku wpisu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, w zakresie, o którym mowa w art. 21 ust. 2 ustawy,
3) oświadczenie o znajomości i przestrzeganiu niniejszych standardów.
2. Brak zgody na podpisanie wymaganych oświadczeń wyłącza możliwość członkostwa w Stowarzyszeniu i wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1.
3. Stowarzyszenie może samo dokonać sprawdzenia w odpowiednich rejestrach, o których mowa w ust. 1 pkt. 2 oraz udokumentować ten fakt odpowiednim wydrukiem poświadczenia z rejestru. W tej sytuacji przedłożenie zaświadczenia przez osobę, o której mowa w ust. 1 nie jest wymagane.
§ 4.
Zasady postępowania i ochrona małoletnich
W trakcie prowadzenia zajęć sportowych obowiązują zasady:
nadzór nad uczestnikami zajęć odbywa się w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo.
trenerzy i opiekunowie nie mogą pozostawać sam na sam z małoletnim w miejscach odosobnionych, chyba że jest to konieczne dla dobra dziecka (np. w sytuacji nagłego pogorszenia zdrowia).
zabronione są jakiekolwiek działania lub kontakty, które mogłyby zostać uznane za niewłaściwe lub przekraczające granice relacji zawodowej.
każdy trener lub prowadzący zajęcia z dziećmi w kontakcie fizycznym z dziećmi:
w sytuacji, w której musi dotknąć Dziecko, aby skorygować jego postawę, uprzednio wyjaśnia co i z jakiego powodu będzie robił;
jest zawsze przygotowany na wyjaśnienie swoich czynności i gestów względem dziecka;
zachowuje szczególną ostrożność wobec dzieci, które doświadczyły nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania.
Podczas wyjazdów, obozów i wycieczek niedopuszczalne jest spanie beneficjentów z dzieckiem w jednym łóżku lub dorosłych beneficjentów z dzieckiem w jednym pokoju, chyba, że beneficjent jest Opiekunem.
Obowiązuje zakaz stosowania przemocy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej wobec małoletnich.
Stowarzyszenie zobowiązuje się do regularnego informowania dzieci, młodzieży i ich rodziców o zasadach bezpieczeństwa i możliwościach zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości.
5. Treningi i inne aktywności z udziałem małoletnich w Stowarzyszeniu, odbywają się wyłącznie przy udziale Opiekunów dzieci.
§ 5
Koordynator ds. ochrony małoletnich
Zarząd wyznacza koordynatora ds. ochrony małoletnich, zw. dalej Koordynatorem.
Do obowiązków Koordynatora należy:
1) dbałość o udostępnienie i aktualizację standardów ochrony dzieci na stronie internetowej SSKIR;
2) przygotowanie beneficjentów do stosowania standardów ochrony dzieci przed przystąpieniem do czynności na rzecz dzieci albo po dokonaniu jakichkolwiek zmian w standardach;
3) przyjmowanie oświadczeń i zaświadczeń, o których mowa w § 3, oraz ich ewidencjonowanie;
4) monitorowanie czy występują trudności w stosowaniu standardów;
5) koordynowanie prac związanych z aktualizacją standardów.
§ 6
Procedury zgłaszania i reagowania na zagrożenia
Każda osoba uczestnicząca w działaniach Stowarzyszenia ma obowiązek niezwłocznego zgłoszenia sytuacji mogącej stanowić zagrożenie dla małoletnich, w szczególności:
podejrzeń o przemoc lub wykorzystywanie,
zachowań naruszających standardy ochrony.
Zgłoszenia przyjmuje Koordynator ds. ochrony małoletnich. Koordynator ds. ochrony małoletnich niezwłocznie informuje Opiekuna o zaistniałej sytuacji, z wyjątkiem przypadku, gdy osobą dopuszczającą się nadużycia wobec Dziecka jest Opiekun.
Do Koordynatora, stosownie od sytuacji należy:
1) przyjęcie zgłoszenia o wystąpieniu czynnika ryzyka zagrożenia dobra dziecka;
2) przyjęcie zgłoszenia o ujawnieniu symptomów krzywdzenia dziecka lub krzywdzeniu dziecka; ujawnionych lub zgłoszonych incydentach lub zdarzeniach zagrażających dobru dziecka, udokumentowanie ich, weryfikacja oraz niezwłoczne informowanie Zarządu o wynikach poczynionych ustaleń;
3) przyjęcie zgłoszenia o podejrzeniu lub niewłaściwym udostępnieniu; rozpowszechnianiu lub wykorzystaniu wizerunku dziecka lub ujawnione na tym tle problemy;
4) zainicjowanie interwencji;
5) złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego;
6) prowadzenie ewidencji zdarzeń oraz interwencji, zabezpieczanie dokumentacji.
W przypadku uzasadnionego podejrzenia przestępstwa o charakterze seksualnym Zarząd Stowarzyszenia ma obowiązek:
niezwłocznego zawiadomienia organów ścigania,
podjęcia działań w celu ochrony dziecka, w tym zawieszenia w obowiązkach osoby podejrzanej.
Osoba dopuszczającą się podejrzenia przestępstwa o charakterze seksualnym lub jakiejkolwiek formy krzywdzenia małoletnich zostaje wykluczone ze Stowarzyszenia ze skutkiem natychmiastowym.
Stowarzyszenie zapewnia ochronę osoby zgłaszającej i gwarantuje poufność postępowania.
§ 7
Edukacja i podnoszenie świadomości
Stowarzyszenie organizuje szkolenia dla kadry w zakresie:
rozpoznawania symptomów przemocy i wykorzystywania,
skutecznego reagowania na sytuacje zagrażające bezpieczeństwu małoletnich.
Regularnie prowadzone są warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat zasad bezpieczeństwa i asertywności.
Rodzice i opiekunowie są informowani o działaniach Stowarzyszenia w zakresie ochrony małoletnich oraz o procedurach zgłaszania ewentualnych nieprawidłowości.
§ 8
Monitorowanie i aktualizacja standardów
Zarząd Stowarzyszenia dokona regularnej (co najmniej raz w roku) oceny skuteczności niniejszych standardów.
Standardy będą aktualizowane w przypadku zmiany przepisów prawa lub w wyniku zidentyfikowanych potrzeb organizacji.
§ 9
Postanowienia końcowe
Niniejsze standardy wchodzą w życie z dniem uchwalenia przez Zarząd Stowarzyszenia.
Dokument jest dostępny dla wszystkich członków Stowarzyszenia oraz osób korzystających z jego działalności.
Sopot, dnia 12.02.2024
Zarząd Sopockiego Stowarzyszenia Kulturystyki i Rekreacji
Oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami ochrony dzieci i zobowiązaniu do ich przestrzegania
……………………………………….
miejsce i data
Ja, ……………………………………………………………………………………………………………….. oświadczam, że zapoznałam/-em się ze standardami ochrony dzieci obowiązującymi w Sopockim Stowarzyszeniu Kulturystyki i Rekreacji i zobowiązuję się jej ich przestrzegania.
……………………………………….
podpis